BDP Akdeniz Eş Başkan Adayı Yüksel Mutlu: Mersin ve Akdeniz’i ‘kadın kenti’ yapacağız

24 Şubat 2014 Pazartesi, 14:16
mer-24-02-14-akdeniz-toroslar-yenisehir-2

BDP’nin Mersin’de seçim çalışmaları sürüyor. Arap yurttaşların yoğunlukta yaşadığı Adanalıoğlu’nda konuşan Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Adayı Yüksel Mutlu, “Adanalıoğlu’nda yaşayan kadınlar, hem evde, hem tarlada eziliyor. Biz, yeni dönemde eş başkanlık sistemi ile kadını gören, kadına dair projeler üreten, hatta kadın kooperatifleri çalışması projelerimiz var. Çünkü biz Mersin’i ve Akdeniz’i bir ‘kadın kenti’ yapacağız” dedi

Mersin’de, BDP’li, eş başkan adaylarının katılımlarıyla bir yandan seçim irtibat büroları açılırken, eş başkan adaylarının mahalle ve esnaf ziyaretleri de devam ediyor. Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde bir günde 5 seçim bürosunun açılışı, halkın kitlesel katılımı, halaylar ve zılgıtlarla yapıldı. Büyükşehir, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir belediyeleri eş başkan adayları ve parti yetkilileri açılışlarda hazır bulundu.

mer-24-02-14-akdeniz-toroslar-yenisehir-6AKDENİZ

Seçim bürosu açılışları öncesi Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Adayları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, mahalle ve esnaf ziyaretleriyle de yurttaşlarla buluştu. Halkın yoğun ilgisiyle karşılanan eş başkan adayları, sonrasında ise açılış törenlerinde halka seslendi. Adanalıoğlu sakinlerini, “Ehlibeyt demokrat Arap halkı ve Kürt halkını, tüm farklılıkları saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diyerek sözlerine başlayan Mutlu; “Bizler, Türkiye’de birbirini en iyi anlayacak kesimleriz. Kürt Arap’ı anlar; Alevi Kürt’ü anlar;Kürt Alevi’yi; Arap Alevi’yi anlar. Çünkü biz ötekileştirilenleriz. Bizim yapacağımız tek şey, ezilenler olarak, bizleri yok sayan bu anlayışın karşısında mücadele etmektir” dedi. Eş başkanlık sistemine ve kadınlar açısından avantajlarına da değinen Mutlu, “Adanalıoğlu’nda yaşayan kadınlar, hem evde, hem tarlada, bağda bahçede eziliyor. Biz, yeni dönemde yeni projelerle eş başkanlık sistemiyle, kadını gören, kadına dair çalışmalar yapan, hatta kadın kooperatifleri çalışmasa yapmak gibi bir hedefimiz var. Çünkü biz Mersin’i, Akdeniz’i bir ‘kadın kenti’ yapacağız. Ve bu konuda çok kararlıyız” dedi.

Eski yönetim ve bağlanan belediyeler milyonlarca lira borç bıraktı!

Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Adayı M. Fazıl Türk ise konuşmasında, kendilerini sahiplenmelerinden dolayı Adanalıoğlu halkına teşekkür etti. Türk, “Geçen 5 yıllık süre içerisinde, Adanalıoğlu beldesi için elimizden geleni yaptık. Yeterli midir? Hayır. Neden? Akdeniz’e bağlanan 8 beldeden ilçemize yaklaşık 300 personel geldi. Yine sadece anaparası 40 milyon liranın üzerinde olan bir borç devraldık. Benim borçsuz, kasasında para bıraktığım Akdeniz Belediyesi, 2009 yılında yönetime geldiğimizde 17 milyon lira borçluydu. Akdeniz için, halkımıza hizmet için harcanması gereken milyonlarca lira, bu borçların faizine gitti” diye konuştu.Eş başkan adaylarının konuşmasının ardından Adanalıoğlu seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi.

YENİŞEHİR

Mersin’in Yenişehir İlçesi Akkent Mahallesi’nde de yeni bir seçim irtibat bürosu kitlesel bir katılımla açıldı. Açılışa BDP Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Sibel Yiğittekin, BDP Yenişehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Hasan Kapıkıran ve Saniye Ağbay ile BDP İl-İlçe yöneticileri ve Barış Anneleri İnisiyatifi katıldı. Kitleye Kürtçe hitap eden Yenişehir Eş Başkan Adayı Saniye Ağbay, “Halkımızın yaşadığı bölgelerden, hırsızlıklarla, yolsuzluklarla halkın parasını çalan sistem partilerine tek bir oy dahi çıkmamalıdır” dedi.

BDP Mersin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Sibel Yiğittekin de konuşmasında; 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarını hatırlatarak, “Sistem partilerinin bütün yolsuzlukları, hırsızlıkları gün be gün ortaya çıkmaktadır. Halkımız oy verirken iyi düşünmelidir. Barış ve Demokrasi Partisi’nin ve adaylarının hiçbir yolsuzluğu yoktur, olmamıştır. BDP kadın iradesini esas alıyor. Eş başkanlık sistemimiz buna en büyük örnektir” diye konuştu. Konuşmaların ardından Yenişehir İlçesi Akkent Mahallesi seçim bürosunun açılışı yapılırken, eş başkan adayları ve parti yetkilileri, gün içerisinde Çaltana Sitesi sakinleriyle de bir araya gelerek projelerini anlattı ve yurttaşların dile getirdiği sorunları dinledi.

TOROSLAR

Toroslar ilçesinde gerçekleşen seçim bürosu açılışı adeta bir renk cümbüşüne döndü. Rengarenk yöresel kıyafetleri ile açılışa katılan kadınlar, meydanda bir gökkuşağına yarattı. Açılış öncesi yurttaşlara seslenen BDP Toroslar Eş Başkan Adayı Bedrettin Gündeş, “Mersin’de yaşayan tüm farklılıkları kendi özleriyle öyle bir sürece taşıyacağız ki Toroslar Türkiye’ye rol model olacak. Bütün Türkiye Toroslar’dan bahsedecek. Bakınız ‘Toroslar’dabütün halklar, mezhepler, inançlar bir arada barış içinde yaşıyor” diyecekler” dedi.

BDP Büyükşehir Eş Başkan Adayı Av. Bedri Kuran ise konuşmasında, “Önümüzdeki seçimlerde, Kürtler, Aleviler, solcular, sosyalistler, emekçiler bir tarafta. Diğer tarafta ise tekçi, inkarcı ittifakı oluşturan zihniyet olacaktır. 31 Mart sabahı seçimden zaferle çıkacağımıza inanıyoruz. AKP’nin tabelalarını yere indireceğiz. Hiç kuşkumuz yok ki bu seçim, bu referandum sonucunda AKP’in biteceği düşüncesi hâkim” diye konuştu. Eş başkan adaylarının halka hitabının ardından Çağdaşkent Mahallesi seçim irtibat bürosu açıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>